|

مسکن در ترکیه دوباره گران شد

مسکن در ترکیه دوباره گران شد

پلتفرم تحلیل بازار مسکن ترکیه اعلام کرد که هم اکنون میانگین قیمت یک واحد مسکونی در ترکیه ۲.۳ میلیون لیر است. براساس گزارش Endeksa این جهش بزرگ قیمت به دلیل بالارفتن هزینه‌های ساخت و ساز و عدم تعادل بین عرضه و تقاضا در بازار مسکن رخ داده است.

به گزارش مملکت ما ، به گزارش روزنامه حریت بررسیهای Endeksa نشان می‌دهد قیمت مسکن در ترکیه طی ماه مارس امسال، ۱۵۴ درصد نسبت به ماه مارس ۲۰۲۲ افزایش یافته است. طبق این گزارش متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در سراسر ترکیه حالا به ۱۷ هزار و ۵۷۲ لیر رسیده است.

براساس این گزارش قیمت مسکن در پرجمعیت ترین شهر کشور یعنی استانبول افزایش سالانه ۱۴۴ درصدی را تجربه کرده است. هم اکنون میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در استانبول ۲۷ هزار لیر است. طبق اعلام Endeksa میانگین قیمت یک خانه در استانبول طی ماه مارس ۳.۲ میلیون لیر است.

براساس داده‌های Endeksa میانگین قیمت یک واحد مسکونی در آنکارا طی ماه مارس ۱.۷ میلیون لیر و در آنتالیا ۲/۷ میلیون لیراست. آنکارا و آنتالیا نیز افزایش قیمت به ترتیب ۱۵۴ و ۱۶۴ درصدی را نسبت به سال گذشته تجربه کرده‌اند.

بیشترین افزایش قیمت مسکن در ترکیه مربوط به استان غربی کرکلارئلی است که میانگین قیمت واحدهای مسکونی آن با رشدی ۲۰۸ درصدی نسبت به سال گذشته به ۱.۶ میلیون لیر برای هر واحد رسیده است. پس از این استان آنتالیا بیشترین افزایش قیمت را طی یک سال داشته و رتبه سوم هم به استان کوجائلی در همسایگی استانبول رسیده که میانگین نرخ هر واحد مسکونی درصدی حالا ۱.۹۲ میلیون لیر است.

براساس داده‌های موسسه آمار ترکیه در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۳، در مجموع ۲۸۳ هزار واحد مسکونی به فروش رسیده که نشان دهنده کاهش ۱۱.۵ درصدی نسبت به سه ماهه نخست سال گذشته است. فروش خانه در ماه مارس ۲۱.۴ درصد نسبت به سال گذشته (۲۰۲۲) کاهش داشته و به ۱۰۶ هزار واحد رسیده است.

انتهای پیام/

نظرات

پربازدید ترین اخبار