|

با حضور وزیر نیرو و رئیس سازمان ملی استاندارد؛استاندارد ملی جدید برچسب انرژی کولرهای آبی رونمایی می‌شود

با حضور وزیر نیرو و رئیس سازمان ملی استاندارد؛استاندارد ملی جدید برچسب انرژی کولرهای آبی رونمایی می‌شود

«استاندارد ملی جدید برچسب انرژی کولرهای آبی» با هدف حمایت ویژه وزارت نیرو از تولید گسترده الکتروموتورهای پربازده، با حضور وزیر نیرو و رئیس سازمان ملی استاندارد در ابتدای هفته آتی رونمایی می‌شود.

به گزارش مملکت ما ،«استاندارد جدید برچسب انرژی کولرهای آبی» که بعد از ۱۳ سال بازنگری شده است رتبه‌های «E، F، G» از برچسب انرژی حذف و سه رتبه «A+++، A++، A» به بالای رده‌های برچسب انرژی اضافه شده است.

با توجه به اینکه طبق گزارش‌های سازمان ملی استاندارد، حدود ۷۰ درصد نمونه‌های آزمون کولر آبی موجود در رده‌های «G، E، F» برچسب انرژی جای می‌گرفتند، با اصلاحیه جدید این استاندارد، این کولرهای پرمصرف امکان تولید نداشته و باید با بهینه‌سازی مصرف برق و استفاده از الکتروموتورهای با راندمان بالاتر، حداقل حائز رتبه D برچسب انرژی شوند تا اجازه تولید پیدا کنند.

پیش‌بینی می‌شود با اجرای این استاندارد برای کولرهای آبی جدید و نیز گام بعدی آن یعنی الزامی شدن تولید کولرهای آبی با موتورهای پربازده BLDC، بیش از ۱۳۰۰ مگاوات از میزان تقاضای برق طی چهار سال آتی کاهش یابد.

در نمایشگاه جانبی حاشیه این مراسم، کولرهای آبی که با استاندارد جدید، حائز رتبه‌های انرژی A+ و بالاتر شده‌اند، به نمایش در خواهند آمد و همچنین با هدف ایجاد زمینه مذاکرات تجاری و توسعه استفاده از موتورهای پربازده در کولرهای آبی، شرکت‌های دانش‌بنیان، الکتروموتورهای پربازده PMSM و BLDC تولیدی خود را عرضه خواهند کرد.

روز شنبه ۱۳ اسفند، با حضور "علی‌اکبر محرابیان" وزیر نیرو، "محمود کمانی" معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران با، "مهدی اسلام‌پناه" رئیس سازمان ملی استاندارد، معاونان و مدیران مربوطه در وزارت نیرو، وزارت صمت، شرکت‌های توزیع نیروی برق و همچنین تولیدکنندگان کولرهای آبی و موتورهای پربازده افتتاح می‌شود.

انتهای پیام

نظرات