|

نفت برنت به زیر ۷۰ دلار سقوط می‌کند؟

نفت برنت به زیر ۷۰ دلار سقوط می‌کند؟

سقوط ۱۰ درصدی قیمت نفت در دو هفته گذشته و سقوط قیمت برنت در دوشنبه هفته پیش به مرز ۷۰ دلار، این بحث را در میان تحلیلگران داغ کرد که قیمت نفت در سال میلادی جاری، تا چه حدی ممکن است نزول پیدا کند.

به گزارش مملکت ما، قیمت نفت برنت در معاملات دوشنبه هفته گذشته که ترس از رکود اقتصادی و بحران بانکی گسترده، بازارها را متلاطم ساخت و سفته‌بازان را مجبور به فرار از دارایی‌های پرریسک‌تر کرد، برای مدت کوتاهی به مرز ۷۰ دلار در هر بشکه عقب نشینی کرد. اما نفت برنت تا روز چهارشنبه، به ۷۵ دلار در هر بشکه بازگشت و نفت وست تگزاس اینترمدیت (WTI)، به بالای ۷۰ دلار در هر بشکه بازگشت.

با این حال، کاهش ۱۰ درصدی قیمت نفت در دو هفته گذشته، تحلیلگران را به این اندیشه واداشت که آیا ۷۰ دلار، پایین‌ترین قیمت نفت در سال جاری است یا خیر. آیا آشفتگی‌های بانکی و اقتصادی باعث کاهش بیشتر قیمت نفت به زیر ۷۰ دلار می‌شود یا بازگشت چین و بهبود تقاضا برای سوخت جت، تمرکز بازار را بر روی عوامل بنیادی تغییر خواهد داد و از ترس کند شدن رشد اقتصادهای توسعه‌ یافته دور می کند.

روند نزولی بیشتر قیمت نفت؟

بانک‌های بزرگ از جمله بارکلیز، ING و گلدمن ساکس، پیش‌بینی‌های خود را برای قیمت نفت در سال جاری به دنبال کاهش قیمت‌ها، پایین برده‌اند، اما همچنان انتظار دارند قیمت نفت در سال ۲۰۲۳ به طور متوسط بیش از ۸۰ دلار در هر بشکه و حتی بیش از ۹۰ دلار باشد. بزرگترین بازرگانان نفت جهان انتظار دارند که قیمتها تحت تاثیر بهبود تقاضای چین، افزایش پیدا کند. بعضی از تحلیلگران هفته گذشته اظهار کردند که بازارهای کالا احتمالا از فروپاشی بخش بانکی در امان خواهند بود و از سقوط تقاضا و قیمتها، مشابه آنچه در بحران مالی ۲۰۰۸-۲۰۰۹ اتفاق افتاد، اجتناب می کنند.

اما برخی دیگر از تحلیلگران، کاهش بیشتر قیمتها را پیش بینی می کنند. فواد رزاق زاده از شرکت خدمات مالی "استون ایکس"، هفته گذشته به شرکت مشاوره "انرژی اینتلیجنس" گفت: با توجه به این واقعیت که قیمت نفت ماهها روند کاهشی داشته است، بررسی و تحلیل قیمتها در هفته گذشته از الگوی تثبیت چند هفته ای، نشان می دهد که ممکن است پتانسیل نزولی بیشتری در قیمت نفت وجود داشته باشد.

برخی از تحلیلگران می گویند که بحران بخش بانکی تنها با افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو که افزایش یک چهارم درصدی را در چهارشنبه هفته گذشته اعلام کرد و نشان داد که افزایش نرخ بهره به پایان خود نزدیک می شود، به نگرانیها در مورد اقتصاد اضافه می کند.

قیمتها شانس خوبی برای بالاتر رفتن دارند

با این حال، شرکت‌های بزرگ بازرگانی نفت و صندوق‌های تامینی انتظار دارند که قیمت نفت از رکود ناشی از سفته‌بازان در ماه جاری، بهبود پیدا کند و در تابستان و نیمه دوم سال، با ادامه بازگشایی چین و نزدیک شدن به فصل رانندگی، افزایش بیشتری پیدا کند.

طبق گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، توربیورن تورنکویست، مدیر اجرایی گروه گانوور در نشست جهانی کالاهای فایننشیال تایمز اظهار کرد: قیمتها شانس خوبی برای افزایش دارند. تورنکویست خاطرنشان کرد که افزایش تقاضای چین، رکود مصرف در نقاط دیگر را جبران خواهد کرد.

راسل هاردی، مدیر عامل شرکت ویتول که بزرگترین شرکت بازرگانی مستقل جهان است، اظهار کرد: در حالی که سه ماهه دوم را پشت سر می گذاریم، انتظار بهبود قابل توجهی در تقاضای بخش هواپیمایی داریم و روشن است که تابستان همیشه دوره تقاضای بیشتر برای بنزین است.

آمریتا سن، مدیر تحقیقات شرکت "انرژی اسپکتس" در همین رویداد اظهار کرد: بازار نفت در نیمه دوم سال جاری، دچار محدودیت عرضه بیشتری خواهد شد زیرا تقاضای سوخت جت باعث افزایش مصرف به‌ خصوص در چین می‌شود.

آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) در جدیدترین گزارش ماهانه خود پیش بینی کرد: وضعیت بازار نفت از مازاد عرضه در نیمه اول سال ۲۰۲۳، به کمبود عرضه در نیمه دوم سال تغییر می‌کند، زیرا بهبود اقتصادی در چین، تقاضای جهانی برای نفت را به بالاترین سطح خواهد رساند. طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، روند بهبود قیمتها تحت تاثیر بهبود ترافیک هوایی و رشد دوباره تقاضای چین برای سوخت قرار دارد.

جرمی ویر، مدیر عامل ترافیگورا، در نشست فایننشیال تایمز با اشاره به قیمت نفت گفت: آیا از این نقطه، روند نزولی بیشتری وجود دارد؟ تصور می کنم این طور نباشد. ویر به بهبود سفرهای هوایی در چین و افزایش فروش فلزات ترافیگورا به این کشور اشاره کرد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، سعد رحیم، اقتصاددان ارشد ترافیگورا هم انتظار ندارد که آشفتگی‌های فعلی بخش بانکی، ریسک سرایت به بازارهای کالاها را مشابه وضعیت سال ۲۰۰۸ داشته باشد.

انتهای پیام/

نظرات

پربازدید ترین اخبار