|

معاون وزیر جهادکشاورزی: تخصیص ارز نهاده‌های دامی با بانک مرکزی است

معاون وزیر جهادکشاورزی: تخصیص ارز نهاده‌های دامی با بانک مرکزی است

معاون وزیر جهادکشاورزی گفت: بانک مرکزی متولی تخصیص ارز نهاده‌های دامی است و وزارت جهادکشاورزی نیز پیگیر تخصیص این ارز است.

به گزارش مملکت ما، شاهپور علایی‌مقدم در حاشیه اولین کنگره ملی مراکز جهاد کشاورزی در پاسخ به این سوال که چرا به واردکنندگان نهاده‌های دامی دو ماه است ارزی برای واردات تخصیص داده نشده است؟ گفت: وزارت جهاد کشاورزی اکنون با درخواست هر واردکننده که بخواهد نهاده دامی وارد کند موافقت می‌کند اما ارز مورد نیاز را بانک مرکزی باید اختصاص داده و از آنجا باید پیگیری شود.

وی افزود: سیاست‌گذاری و صلاح کشور برای اختصاص ارز را بانک مرکزی تعیین می‌کند، البته وزارت جهادکشاورزی نیز برای تخصیص ارز مطالبه گری کرده و پیگیر است.

اعلایی مقدم تصریح کرد:در کشور ما موضوعی به نام هزینه تولید وجود دارد. هزینه‌های تولید را در صنعت، پتروشیمی و خودرو حساب می‌کنیم اما تا به بخش کشاورزی می رسیم کسی دو دوتا چهار تا نمی‌کند در حالی که کشاورزی با متغیرهای متفاوتی مواجه است.

چرایی افزایش قیمت گوشت

معاون وزیر جهادکشاورزی در پاسخ به چرایی افزایش قیمت گوشت گفت:در ۶ ماهه دوم سال مراتع کشور برای چرای دام آماده نیستند، دامداران باید جیره دستی به دام خود بدهند که یعنی باید سالانه ۱۶ میلیون تن نهاده‌های دامی شامل جو، ذرت، کنجاله سویا و کنجاله کلزا در اختیار تولیدکنندگان دام و طیور قرار دهیم.

معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی جهاد کشاورزی تصریح کرد: وقتی نرخ ارز افزایش می‌یابد این تلاطم ها و نوسانات در بخش تولید عمدتا در گوشت، مرغ، تخم مرغ و لبنیات هم تاثیرگذار است و نمی‌توانیم بگوییم که گوسفند از ارز خارجی استفاده نکند.

وی در ادامه گفت: بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه، گمرک و وزارت امور خارجه نیز در بخش تامین امنیت غذایی دخیل هستند و باید الزامات تولید تامین شود.

علایی مقدم در ادامه گفت: زمانی که ارز ۴۲۰۰ تومان بود جو کیلویی ۲۲۰۰ تومان بود. ارز در حال حاضر به ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده و جو به ۱۴ هزار تومان رسیده است و این یعنی هزینه‌های تمام شده دام نیز افزایش یافته است. این در کنار واکسن و حمل ونقل و… است که البته هزینه‌های تولید در کشور به دلیل وابستگی به منشا ارزی و نهاده‌های خارجی عدد بزرگی نیست.

وی در ادامه گفت: اینکه در فضای مجازی مطرح شود که قیمت گوشت قرمز ۵۰۰ هزار تومان شده است واقعیت ندارد زیرا متوسط لاشه گوسفندی در کشور ۲۵۰ هزار تومان است و معیار قیمت نیز لاشه است.

ما گرانی قیمت نداریم

معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: باید توجه داشت‌که ما گرانی قیمت نداریم بلکه قدرت خرید مردم کاهش یافته و برای این موضوع نیز باید چاره‌ای اندیشیده شود.

وی با اشاره به اینکه جهاد کشاورزی برای تنظیم بازار محصولات مورد نیاز شب عید و ماه مبارک رمضان برنامه‌ریزی کرده است، تصریح کرد: برای محصولاتی مانند میوه، تخم مرغ، گوشت قرمز، مرغ و روغن و برنج برنامه‌ریزی شده و تولید آنها مناسب و بیشتر از نیاز کشور است ‌و ذخایر مناسبی هم داریم. تنها در بخش گوشت قرمز باید کمی دقت بیشتری انجام شود.

وی افزود: حدود ۱۵ هزار تن سیب و پرتقال برای تنظیم بازار شب عید خریداری و ذخیره شده است. همچنین ۱.۳ میلیون تن خرما تولید داریم.

مشکلی برای تامین برنج در ایام پایانی سال نداریم

علایی مقدم گفت: ۵۵۰ هزار تن ذخیره استراتژیک برنج کشور است. میانگین قیمت برنج داخلی و خارجی حدود ۴۰ هزار تومان است. همچنین وضعیت مناسبی نیز در بخش تولید داریم. بنابراین مشکلی برای تامین این محصول نیز در ایام پایانی سال نداریم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه وقتی نرخ ارز بالا می‌رود روی همه کالاها و خدمات و حتی مسائل فرهنگی و اجتماعی اثرگذار است، گفت: با این وجود تمام تلاش خود را برای کنترل بازار انجام می‌دهیم که در این راستا فرمانداران و بخشداران نیز باید کمک وزارت جهاد کشاورزی برای تنظیم بازار باشند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه افزود: ستاد تنظیم بازار که در کشور تشکیل می‌شود جهاد کشاورزی تنها یکی از اعضای آن است و همه دستگاه‌ها از جمله اصناف و تعزیرات برای تنظیم بازار باید پای کار بیایند. همچنین وزارت جهاد کشاورزی قدرت کاملی برای تنظیم بازار ندارد، زیرا بخشی از بازرسی صنف و صنعت در جای دیگری بوده اما تابلوی تنظیم بازار را در اختیار دارد.

انتهای پیام

نظرات