"

جذب بخش اعظم اعتبار مشاغل خانگی استان همدان

آخرین اخبار

مدیر توسعه کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان گفت: از سهم ۱۱٠ میلیارد تومانی مشاغل خانگی مبلغ ۱٠٠ میلیارد تومان آن جذب شده است.

به گزارش مملکت ما، مصطفی قربان‌فر با اشاره سهم همدان در مشاغل خانگی اظهار کرد: در رابطه با مشاغل خانگی سال گذشته ۱۱٠ میلیارد تومان سهمیه استان بود.

وی افزود: در حال حاضر ۱٠٠ میلیارد تومان از این سهم جذب شده است و یک سری پرونده هم در بانک‌ها در شرف پیگیری و پرداخت است.

مدیر توسعه کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان با اشاره به واگذاری ۱۳۲ میلیارد تومان تسهیلات به صورت قرض‌الحسنه به مشاغل خانگی گفت: امسال هم در رابطه با سهمیه مشاغل خانگی ۱۳۲ میلیارد تومان به صورت قرض‌الحسنه در نظر گرفته شده، که این مبلغ در بین شهرستان‌های استان توزیع شده است.

قربان‌فر خاطرنشان کرد: شهرستان‌های استان می‌توانند از طریق دستگاه‌های متولی مثل، صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی، فرهنگ و ارشاد اسلامی که مجوز مشاغل خانگی را صادر می‌کنند طرح خود را به اداره کار بفرستند.

وی با بیان اینکه در همین راستا مقدمات کار سامانه‌ای هم انجام شده و در تلاشیم که طی روزهای آتی مراحل تحویل طرح و معرفی به بانک جهت پرداخت تسهیلات را به انجام برسد، بیان کرد: معمولاً هرساله بخشنامه واگذاری تسهیلات مشاغل خانگی در نیمه دوم سال ابلاغ می‌شد که امسال خوشبختانه همین سه ماهه اول سال ابلاغ شد.

مدیر توسعه کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان عنوان کرد: در خصوص تبصره ۱۶ مبنی بر واگذاری تسهیلات به صورت قرض‌الحسنه این تسهیلات در اختیار دستگاه‌های حمایتی مثل کمیته امداد، بهزیستی، بنیاد شهید و یک سری دستگاه‌ها از جمله بنیاد برکت، بنیاد علوی، بسیج سازندگی و ناجا مهارت‌آموزی سربازان قرار گرفت که در واقع سهمیه ۱۴٠۱ بود ولی چون روند واگذاری وام تقریباً از اسفندماه سال گذشته کلید خورد آغاز پرداخت وام به سال ۱۴٠۲ عودت داده شد.

مدیر توسعه کارآفرینی و اشتغال اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان همدان در ادامه با ذکر اینکه، از محل واگذاری وام قرض‌الحسنه در قالب جز یک تا به امروز مبلغی در حدود ۲٠٠ میلیارد تومان پرداخت شده، گفت: در حال حاضر از این محل مبلغ ۱۱ میلیارد تومان به صورت وام قرض‌الحسنه در قالب جز ۲ در اختیار نهادهای ناجا، بنیاد شهید و بنیاد علوی قرار گرفته شده است و همچنین تا آنجا که اطلاع داریم مبلغ ۹٠٠ میلیارد تومان هم به نهاد حمایتی بهزیستی پرداخت شده است.

قربان‌فر افزود: سقف پرداخت وام قرض‌الحسنه مشاغل خانگی به هر نفر ۱۱٠ میلیون تومان بوده که باز پرداخت این تسهیلات ۷ ساله با سود ۴ درصد است.

وی با بیان اینکه سقف تسهیلات مشاغل خانگی ۱٠٠ میلیون تومان بوده که امسال این رقم به ۱۵٠ میلیون تومان افزایش یافته، گفت: تبصره ۱۸ هنوز اعلام نشده ولی مقدمات آن در دولت در دست انجام است سهم استان همدان از تبصره ۱۸ در سال گذشته ۲٠٠ میلیارد تومان بود که پرداخت شد.

وی عنوان کرد: کسانی که مدرک لیسانس به بالا دارند با رده سنی حداقل ۳۶ سال و تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نمی‌باشند می‌توانند در واحدهایی که از حداقل بیمه برخوردارند مشغول به کار شوند و در حین کار آموزش ببینند تا ۳ ماه هزینه کارورزی را دولت پرداخت می‌کند و بعد از ۳ ماه اگر جذب واحد تولیدی شدند تا ۲۱ ماه سهم بیمه کار فرما را دولت پرداخت می‌کند.

وی از طرح نظارت بر واگذاری تسهیلات و همچنین اسامی کسانی که در سامانه به عنوان اشتغال به کار ثبت می‌شوندخبرداد و گفت: در همین راستا هم خود اداره کار و همچنین طی قراردادی که با بخش خصوصی منعقد می‌شود نظارت‌ها مبنی بر اینکه اعتبارات هزینه شده به اشتغال افراد بیانجامد، اعمال می‌شود.

قربان‌فر افزود: با اینترنتی شدن صدور مجوزها دیگر نیازی به مراجعه حضوری نیست و با بارگذاری طرح‌ها در سامانه مجوزها به صورت اینترنتی صادر می‌شود.

انتهای پیام/

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *