"

صادرات سالانه ۴۵۰۰ قلم کالا از ایران به عراق

آخرین اخبار

24 خرداد 1402 | صنعت و تجارت

رایزن تجاری سفارت ایران در عراق با بیان اینکه حدود چهار هزار و ۵۰۰ قلم کالا سالانه از ایران به عراق صادر می شود، گفت: میزان صادرات ایران در سال گذشته به ۱۰ میلیارد و ۲۳۶ میلیون دلار رسید که رقمی بی سابقه است.

به گزارش مملکت ما، عبدالامیر ربیهاوی شامگاه سه شنبه در جلسه مشترک فعالان اقتصادی استان زنجان با بیان اینکه اتاق بازرگانی زنجان ارتباطات خوبی را با کشور عراق در استان‌هایی چون حله، بابل و کربلا و چند شهر دیگر ایجاد کرده است، اظهار کرد: زنجان می‌تواند با رویکرد صادرات کالا و خدمات فنی مهندسی و دیگر زمینه‌های موجود همکاری، روابط تجاری و اقتصادی با کشور عراق را هرچه بهتر و بیشتر دنبال کند.

وی با اشاره به مجوز راه اندازی دفتر تجاری ایران در کربلا به نام اتاق بازرگانی زنجان، گفت: این مهم به توسعه روابط تجاری و اقتصادی و صادرات استان کمک شایانی خواهد کرد و استان زنجان ظرفیت‌های قابل توجهی در بخش‌های مختلف برای حضور در کشور عراق دارد.

ربیهاوی با بیان اینکه حضور در نمایشگاه‌ها می‌تواند یکی از اصلی ترین راه‌های ورود به بازار کشور عراق باشد، ابراز کرد: شرکت‌های موفق خوبی از استان زنجان در بازار کشور عراق حضور دارند که می‌توان با معرفی هرچه بیشتر واحدهای تولیدی و ظرفیت‌های استان و اشتراک گذاری آن با مناطق مختلف دیگر عراق، زمینه توسعه این روابط را ایجاد کرد.

رایزن تجاری سفارت ایران در عراق با تاکید بر اینکه شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی فرصت بسیار خوبی برای حضور در بازار کشور عراق دارند، ابراز کرد: در حال حاضر امنیت سیاسی و اجتماعی در کشور عراق با توجه به رفع بسیاری از مشکلات اقتصادی برقرار می‌باشد و قانون سرمایه گذاری در عراق با استناد به قوانین بین‌المللی مشوق‌ها و تسهیلاتی برای سرمایه گذاران در نظر گرفته که از همین‌رو سرمایه گذاری مشترک نیز می‌تواند یکی از موارد برای حضور در بازار این کشور باشد.

وی با بیان اینکه سهم ما از بازار کشور عراق در بخش واردات این کشور ۸ تا ۱۰ درصد است که می‌تواند با حضور سرمایه گذاران و خدمات فنی مهندسی گسترش پیدا کند، ابراز کرد: در بسیاری از بخشهای کمتر توجه شده نیز می‌توان همکاری‌های تجاری و اقتصادی را با عراق گسترش داد.

عراق دومین مقصد کالاهای صادراتی زنجان

رئیس اتاق بازرگانی زنجان نیز در این نشست با بیان اینکه کشور عراق به لحاظ مراودات صادراتی رتبه دوم صادرات استان زنجان بعد از ترکیه را دارد، گفت: ترانسفورماتور، روی، مصالح ساختمانی، مواد غذایی و نساجی از عمده محصولات صادراتی استان زنجان به کشور عراق است.

صمد یوسفی اصل از فعال کردن دفتر تجاری ایران در کربلا که به همت اتاق بازرگانی زنجان انجام خواهد شد خبر داد و افزود: در نظر داریم تا مهرماه امسال در نمایشگاه سلیمانیه عراق نیز حضور پررنگی داشته باشیم.

وی از اعزام یک هیأت تجاری به سرپرستی اتاق بازرگانی زنجان در آینده نزدیک به بغداد عراق خبر داد و گفت: با استان‌هایی در عراق تعاملاتی داشته ایم که در نظر داریم آن را هرچه بیشتر گسترش دهیم.

رئیس اتاق بازرگانی زنجان با بیان اینکه اتاق بازرگانی زنجان گسترش روابط اقتصادی و تجاری استان با کشور عراق را به عنوان یکی از مباحث مهم پیگیری خواهد کرد، اظهار کرد: حضور فعالانه در بازار این کشور یکی از برنامه‌های ما خواهد بود.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *