|

خاندوزی: فرآیندهای مالیاتی باید برون سپاری شود

خاندوزی: فرآیندهای مالیاتی باید برون سپاری شود

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: از سازمان امور مالیاتی می خواهم با برون سپاری امور، ظرفیت شرکت‌ها و گروه‌های نخبگانی کشور را برای کشف الگوهای فرار مالیاتی و شناسایی فرارهای مالیاتی مورد استفاده قرار دهد.

به گزارش مملکت ما، احسان خاندوزی روز پنجشنبه در اجلاس مدیران امور مالیاتی کشور در بندرعباس افزود: به عنوان مثال در شناسایی خانه های خالی و ماشین های لوکس مشمول مالیات، کارهای خوبی انجام شده اما این موارد باید به وصول مالیات منجر شود که در این حوزه ها نیز می توان امور را برون سپاری کرد.

به گفته وزیر اقتصاد در روند برون سپاری باید منافع سایر بازیگران مالیات ستانی نیز تامین شود و باید برای یافتن این شرکای راهبردی وقت و نیروی بیشتری به کار گرفته شود.

وی تحول رویکردهای مالیاتی را از مهمترین دستاوردهای دولت سیزدهم دانست و یادآور شد: این روند باید در سال های باقیمانده دولت نیز استمرار یابد تا نرم افزارهای اداره اقتصاد کشور متحول شود. وی تحول رویکردهای مالیاتی را از مهمترین دستاوردهای دولت سیزدهم دانست و یادآور شد: این روند باید در سال های باقیمانده دولت نیز استمرار یابد تا نرم افزارهای اداره اقتصاد کشور متحول شود.

خاندوزی هوشمندسازی مالیات ستانی را مسیر اصلی این تحول دانست و اضافه کرد: استخدام های جدید در سازمان امور مالیاتی کشور نیز باید برای خدمت به همین هدف باشد.

وی همچنین خواستار جبران عقب ماندگی سالهای گذشته سامانه های مودیان مالیاتی و پایانه های فروشگاهی شد و خاطرنشان کرد: سال ۱۴۰۲ باید پرونده این سامانه ها نهایی و تکمیل شود.

اجرای قانون مالیات بر سوداگری

وی همچنین اظهار امیدواری کرد : ایرادهای شورای نگهبان به قانون مالیات بر سوداگری (دلالی) به زودی برطرف و این قانون از اوایل سال آینده نهایی شود تا تلاطم های اقتصادی کمتر و رضایت تولیدکنندگان محقق شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تبادل اطلاعات بین سازمانی برای موفقیت در اجرای قانون مالیات بر سوداگری را بسیار مهم دانست و خواستار پیش بینی تدابیر لازم در این زمینه شد.

لزوم صدور مجوز ابطال مالیات های معوق

خاندوزی خاطرنشان کرد: موضوع مالیات های معوق نیز از سال های قبل بی سرانجام مانده و بدیهی است که این بخش از مالیات تا دولت های بعدی نیز وصول نخواهد شد و به همین دلیل باید مجوز ابطال آنها صادر شود تا دیگر هرسال در بدهی سازمان امور مالیاتی ثبت نشود و ذهنیت منفی مردم و رسانه دراین باره از بین برود.

تبیین رسانه ای مالیات ستانی

سخنگوی اقتصادی دولت همچنین خواستار تبیین اثرات پرداخت مالیات و ارزش افزوده در پیشبرد امور کشور و اجرای طرح های عمرانی برای مردم شد و گفت: اگر این تبیین رسانه ای به درستی انجام شود فرهنگ مالیات گریزی کمرنگ خواهد شد.

وی با تاکید بر اهمیت ارتباط و اثرگذاری اجتماعی در حوزه اقتصاد گفت : طی ۶ ماه گذشته آسیب پذیری ها در این بخش زیاد بود که مهمترین مصداق آن غفلت رسانه ای در موضوع مولدسازی است.

به گفته خاندوزی ازدست دادن روایت اول موجب شد برنامه ای که اقدامی ارزشمند در پویایی و پیشرفت کشور است دچار حاشیه شود.

مبارزه قاطع با فساد درون بخشی

خاندوزی همچنین بر ضرورت اقدام منسجم و قاطع در مبارزه با فساد تاکید کرد و یادآور شد: ضمن برنامه ریزی برای افزایش رضایتمندی کارکنان برای کاهش زمینه های بروز فساد، باید با مصادیق و رویه های فسادزا نیز مقابله شود.

انتهای پیام/

نظرات