|

معامله ۷۷۰ هزار گواهی سپرده شمش طلا در یک هفته

معامله ۷۷۰ هزار گواهی سپرده شمش طلا در یک هفته

بازار گواهی سپرده کالایی بورس کالای ایران در هفته نخست اردیبهشت ۱۴۰۲ میزبان معامله بیش از ۸.۸ میلیون ورقه بهادار مبتنی بر کالا به ارزش بیش از ۶۸۵ میلیارد تومان بود.

به گزارش مملکت ما به نقل از کالا خبر، ۸ میلیون و ۷۴۵ هزار و ۳۵۱ ورقه بهادار مبتنی بر کالا به ارزش بیش از ۶۸۵ میلیارد تومان در بازار گواهی سپرده کالایی در بورس کالا در هفته گذشته معامله شد. ارزش معاملات مربوط به ۳۱ فروردین ۱۴۰۲ بیش از یک هزار و ۲۲۶ میلیارد تومان برای ۲۷ میلیون و ۸۵۳ هزار و ۵۲۷ ورقه بهادار مبتنی بر کالا بود.

از نکات قابل توجه معاملات هفته قبل رشد قابل توجه حجم و ارزش معاملات گواهی سپرده شمش طلا بود و گویای استقبال سرمایه گذاران به این دارایی جدید است. تمام سکه طلا از لحاظ ارزش معاملات و سیمان از نظر حجم معاملات برتر از سایر دارایی ها، در جایگاه نخست ایستاد و دارایی جدید این بازار یعنی شمش طلا نیز با معامله ۷۷۰ هزار و ۷۷۰ گواهی، آمار قابل قبولی را به ثبت رساند و این در حالی بود که دو روز نخست هفته قبل بازار در تعطیلات به سر می برد.

در هفته منتهی به ۸ اردیبهشت ، بیش از یک میلیون و ۲۹ هزار و ۴۰۰ گواهی سپرده تمام سکه طلا به ارزش بیش از ۳۳۱ میلیارد تومان منعقد شد که این دارایی پایه، با سهم ۱۲ درصدی در حجم و ۴۸ درصدی در ارزش، جایگاه دوم را در حجم و اول را در ارزش به خود اختصاص داد.

در جریان معاملات هفته گذشته، ۷۷۰ هزار و ۷۷۰ اوراق گواهی سپرده شمش طلا در حالی منعقد شد که این دارایی پایه ارزش بیش از ۲۵۷ میلیارد تومان را ثبت کرد.

اوراق مبتنی بر شمش طلا با کسب سهم ۹ درصدی در حجم معاملات در جایگاه سوم بعد از سیمان و تمام سکه طلا ایستاد، در حالی که این دارایی با کسب سهم ۳۸ درصدی از ارزش معاملات بعد از سکه طلا در جایگاه دوم ایستاد.

سیمان با ثبت معامله ۵ میلیون و ۷۷۵ هزار گواهی سپرده، رتبه نخست از نظر حجم را به ثبت رساند و ارزش معاملات این دارایی بیش از ۴ میلیارد و ۸۹۶ میلیون تومان شد. سهم این دارایی از حجم کل معاملات ۶۵ درصد بود که از لحاظ حجم در جایگاه اول ایستاد.

ارزش معاملات ۶۷۱ گواهی سپرده زعفران ۲۵ میلیارد و ۳۸۷ میلیون تومان بود و ارزش معاملات ۶۷۱ هزار و ۹۸۷ گواهی سپرده شیشه نیز بیش از ۶۵ میلیارد و ۲۱۱ میلیون تومان شد. شیشه به لحاظ ارزش با سهم ۹ درصدی در جایگاه سوم ایستاد.

در هفته ای که گذشت معامله ۱۱ هزار و ۹۹۹ گواهی سپرده برنج به ارزش بیش از ۸۷۶ میلیون تومان در بازار مالی بورس کالای ایران نیز به ثبت رسید. همچنین ۵۰ گواهی سپرده زیره سبز به ارزش نزدیک ۱۱.۷ میلیون تومان منعقد شد.

انتهای پیام/

نظرات

پربازدید ترین اخبار