|

استانبول میزبان نشست کشورهای تامین و مصرف کننده گاز

استانبول میزبان نشست کشورهای تامین و مصرف کننده گاز

وزیر انرژی ترکیه از برگزاری گردهمایی دو روزه خریداران و فروشندگان گاز جهان در استانبول خبر داد.

به گزارش مملکت ما ، فاتح دونمز گفت: ترکیه در روزهای ۱۴ تا ۱۵ فوریه (۲۵ و ۲۶ بهمن‌ماه) برای گرد هم آوردن کشورهای تأمین‌کننده و مصرف‌کننده گاز نشستی را در استانبول برگزار خواهد کرد.

وی افزود: ما کشورهای تأمین‌کننده گاز طبیعی در خاورمیانه، مدیترانه، خزر و آسیای میانه را با کشورهای مصرف‌کننده اروپا گرد هم خواهیم آورد.

ترکیه که ذخایر نفت خام و گاز طبیعی اندکی دارد، برای خرید گاز به‌شدت نیازمند واردات از روسیه، آذربایجان و ایران و خرید گاز طبیعی مایع‌شده (ال‌ان‌جی) از قطر، ایالات متحده آمریکا، نیجریه و الجزایر وابسته است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در ماه اکتبر پس از انفجارهایی که باعث آسیب به خطوط لوله گاز نورد استریم روسیه در زیر دریای بالتیک شد، پیشنهاد ایجاد یک قطب گازی در ترکیه را داد.

دونمز گفت: ترکیه زیرساخت‌ها و تجربه در تجارت گاز را دارد و مقام‌های این کشور در حال انجام اقدام‌هایی برای تبدیل شدن به مرکزی برای تعیین قیمت‌های شاخص منطقه‌ای هستند.

وی پس از اعلام امضای قرارداد گازی ۱۰ ساله ترکیه با عمان گفت: هدف ما این است که کشورهای عرضه‌کننده و مصرف‌کننده را گرد هم بیاوریم و به مرکز تجارت گاز تبدیل شویم که در آن قیمت شاخص گاز تعیین شود.

انتهای پیام/

نظرات