"

امسال، ۱۰ هزار تن گندم آبی و دیم در عجب شیر خریداری شده است

آخرین اخبار

10 تیر 1402 | کشاورزی

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان عجب‌شیر از آغاز خرید تضمینی محصول زراعی گندم این شهرستان خبر داد و گفت: امسال ۱۰ هزار تن گندم آبی و دیم برداشت و توسط مراکز معرفی شده تحت نظارت این مدیریت خریداری می‌شود که نسبت به سال زراعی گذشته ۲۵ درصد افزایش تولید نشان می‌دهد.

به گزارش مملکت ما، احمد اسلامی افزود: سال گذشته اراضی دیم گندم در این شهرستان وضعیت مطلوبی نداشت اما امسال چهار هزار تن از گندم تولیدی این شهرستان دیمی بوده و علاوه بر آن سطح زیر کشت اراضی آبی شهرستان افزایش داشته است.

وی اضافه کرد: در سال زراعی جاری چهار هزار هکتار از اراضی این شهرستان زیر کشت گندم دیم و یکهزار و ۵۰۰ هکتار نیز زیر کشت گندم آبی قرار گرفت که در مقایسه با سال زراعی گذشته سطح زیرکشت گندم آبی حدود ۷۵۰ هکتار افزایش داشت.

به گفته وی در این شهرستان ارقام آبی «پیشگام» و «سالار» و ارقام دیم «هما»، «صدرا»، «باران»، «واران» و «سرداری» کشت می‌شود و حجم تولید در مقایسه با سال گذشته تا حدودی کاهش یافته است.

اسلامی همچنین به اجرای طرح جهش تولید در حدود سه هزار هکتار از دیم‌زارهای این شهرستان اشاره و بیان کرد: در این مزارع ضمن رعایت اصول مدیریت زراعی شامل تعویض ارقام، کشت مکانیزه، زمان کشت و غیره، نسبت به محلول‌پاشی اسید امینه به مقدار ۶۲۰ لیتر و «NPK» به مقدار ۳۰۰ لیتر اقدام شد و در زمان کاشت نیز از ۲۰۰ لیتر محلول متناسب جهت بذرمالی استفاده شده بود.

مدیر جهاد کشاورزی عجب‌شیر از جذب یک دستگاه کشت مستقیم گندم در مزارع دیم و یک دستگاه کمباین با ۲۰ درصد آورده شخصی و ۸۰ درصد تسهیلات دولتی خبر داد و ابراز امیدواری کرد که کشاورزان شهرستان نسبت به اهمیت خرید تضمینی گندم به عنوان یک محصول استراتژیک آگاهی کامل داشته باشند.

اسلامی همچنین مشارکت کشاورزان در طرح‌های ترویجی را در تامین امنیت غذایی و توسعه کشاورزی پایدار حائز اهمیت دانست و افزود: استفاده از ارقام جدید معرفی شده از سوی موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور تا ۹۰ درصد از خسارت‌های بیماری «زنگ» نیز جلوگیری می‌کند.

انتهای پیام/

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *