"

آغاز تحویل خودروهای وارداتی طی روزهای آینده

آخرین اخبار

27 فروردین 1402 | خودرو

وزیر صنعت، معدن و تجارت از تحویل خودرو‌های وارداتی در روز‌های آینده خبر داد و گفت: بخشی از خودرو‌ها در گمرک در انتظار ترخیص و بخشی در حال حمل هستند.

به گزارش مملکت ما، سید رضا فاطمی امین در حاشیه مراسم آغاز به کار سامانه جمع‌سپاری ذینفعان بخش صنعت، معدن و تجارت افزود: بیش از ۳۰۰ شرکت درخواست مشارکت در فرآیند واردات خودرو دادند که ۳۰ شرکت حائز شرایط بودند و تاکنون ۱۳ شرکت ۱۰۰ هزار خودرو ثبت سفارش دادند.

وی با اشاره به توقف واردات خودرو از سال ۱۳۹۷، گفت: راه‌اندازی مجدد این فرآیند زمان‌بر بود. ابتدا قرار بود که خودرو‌های وارداتی در بورس کالا عرضه شود که در نهایت منتفی شد و همین موضوع هم باعث شد زمان را از دست بدهیم. همچنین مقررات پیچیده و خاصی درباره واردات خودرو وجود دارد که درباره سایر کالا‌ها این چنین نیست. برای مثال گمرک برای تعیین قیمت خودرو باید از شرکت سازنده کشور مبدا قیمت بگیرد که این موضوع برای هیچ کالای دیگری وجود ندارد و پیچیدگی زیادی ایجاد می‌کند.

فاطمی امین با بیان اینکه ۱۳ مرحله طی شده تا بستر واردات خودرو فراهم شود، افزود: آخرین موانع واردات خودرو مربوط به چند مورد استاندارد و محاسبه قیمت از سوی گمرک بود که هفته گذشته در این رابطه تصمیم‌گیری و مصوب شد و در حال حاضر در انتظار ابلاغ مصوبه هستیم.

به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت در حال حاضر جریان واردات راه افتاده و تعدادی خودرو در گمرک وجود داشته که هنوز امکان ترخیص آن‌ها نیست، تعدادی از خودرو‌ها نیز در حال حمل هستند. واردکنندگان منتظرند خودرو‌هایی که در گمرک هستند ترخیص شوند تا آن‌ها کار را شروع کنند. به نظر می‌رسد در روز‌ها و هفته‌های آینده عرضه خودرو‌هایی که در گمرک موجود است، انجام و جریان این مسیر روان شود.

انتهای پیام/

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *