"

نرخ تورم ترکیه نصف شد

آخرین اخبار

13 اردیبهشت 1402 | اقتصاد جهان

نرخ تورم ترکیه طی ۶ ماه نصف شد.

به گزارش مملکت ما و به نقل از یورونیوز، نرخ تورم سالانه در ترکیه برای ششمین ماه متوالی کاهش یافت و در آوریل گذشته و کمتر از دو هفته مانده تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی این کشور به ۴۳.۶۸ درصد رسید.

موسسه آمار ترکیه روز چهارشنبه اعلام کرد که شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) در ماه آوریل نسبت به ماه قبل ۲.۳۹ درصد افزایش یافته و شاخص قیمت تولید کننده نیز در ماه آوریل ۰.۸۱ درصد نسبت به ماه مارس بالا رفته است.

بر پایه گزارش این موسسه، قیمت مواد غذایی و نوشیدنی‌های غیرالکلی طی آوریل گذشته ۳.۹۵ درصد بالا رفته و طی یکسال منتهی به آوریل، ۵۳.۹۲ درصد افزایش یافته است.

کاهش نرخ تورم سالانه به سطح روزهای پایانی سال ۲۰۲۱ خبری خوب برای رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه محسوب می‌شود و امیدها به پیروزی او را افزایش می‌دهد. او در دوره زمامداری خود موفق شده در فاصله ژانویه ۲۰۰۵ تا مه ۲۰۱۸ نرخ تورم ترکیه را همواره پایین‌تر از ۱۳ درصد نگاه دارد.

کاهش غیرمتعارف نرخ بهره با حمایت اردوغان که به افت نرخ برابری لیر در مقابل هر دلار آمریکا دامن زد، روند صعودی اخیر نرخ تورم را حاکم کرد. چنان که این نرخ از حدود ۲۰ درصد در اکتبر ۲۰۲۱ به ۸۵.۵۱ درصد در اکتبر ۲۰۲۲ رسید؛ نرخی که پس از اثرگذاری تبعات اقتصادی حمله نظامی روسیه به خاک اوکراین به بالاترین سطح در ۲۴ سال گذشته رسیده بود.

نرخ تورم در ترکیه از نوامبر گذشته سیر نزولی به خود گرفته است. هر چند که منتقدان آقای اردوغان با زیر سوال بردن آمار رسمی معتقدند که برنامه اقتصادی او به دلیل این که بر خلاف رویه غالب در جهان تدوین شده همچنان تورم‌زا خواهد بود. بر همین اساس، کمال قلیچداراوغلو، نامزد مورد حمایت شش حزب مخالف آقای اردوغان، به عنوان چهره‌ای اقتصادی، کاهش سطح عمومی قیمت‌ها را یکی از شعارهای محوری خود قرار داده است.

در مقابل، آقای اردوغان همچنان تاکید دارد که کاهش نرخ بهره به دلیل تشویق سرمایه‌گذاری موجب رشد تولید و صادرات می‌شود و در میان‌مدت زمینه افت نرخ تورم و کاهش بیکاری را فراهم خواهد کرد.

رجب طیب اردوغان در سال ۲۰۰۳ به عنوان نخست وزیر ترکیه انتخاب شد و تا سال ۲۰۱۴ و پیش از حضور در مسند ریاست جمهوری، همچنان در این سمت باقی ماند. او در جریان نخستین انتخابات سیستم ریاستی ترکیه در سال ۲۰۱۸ برای یک دوره ۵ ساله انتخاب شد و اکنون امیدوار است که در انتخابات ۱۴ مه برای بار دوم بر این مسند تکیه بزند.

انتهای پیام/

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *