|

قیمت جهانی طلا بالا رفت

قیمت جهانی طلا بالا رفت

قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۱۵ درصد افزایش به ۱۹۹۰ دلار و ۷۳ سنت رسید.

به گزارش مملکت ما ، اطلاعات اقتصادی ضعیف آمریکا نتوانست احتمال یک افزایش دیگر در نرخ بهره بانک مرکزی این کشور را در هفته آینده کاهش دهد و بدین ترتیب ارزش دلار افزایش یافته و قیمت طلا را در روز پنجشنبه پایین آورد.

قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۱۵ درصد افزایش به ۱۹۹۰ دلار و ۷۳ سنت رسید.

اطلاعات اقتصادی آمریکا نشان می‌دهد تولید ناخالص داخلی در این کشور آهسته‌تر از حد انتظار در سه‌ماهه اول سال جاری میلادی رشد کرده‌است. اما بازار‌ها بر تورم که بالاتر از حد پیش‌بینی‌ها بود i تمرکز کرده‌اند. بدین‌ترتیب تمایل سرمایه‌گذاران به دلار افزایش یافته و خرید طلا را برای دارندگان سایر ارز‌های دنیا گران‌تر کرده‌است.

درست است که همواره از طلا به‌عنوان یک پشتوانه ایمن در زمان تورم بالا و بی‌ثباتی‌های اقتصادی یاد می‌شود. اما سیاست‌های سخت‌گیرانه فدرال رزرو آمریکا در بالا بردن نرخ بهره هزینه نگه‌داری این سرمایه غیر سودده را افزایش داده و تمایل برای خرید آن را پایین می‌آورد. بازار‌ها ۸۷ درصد احتمال می‌دهند فدرال رزرو نرخ بهره را در اجلاس اوایل ماه مه ۲۵ واحد افزایش دهد.

سرمایه‌گذاران حالا منتظر شاخص هزینه‌کرد مصرف شخصی در آمریکا هستند که قرار است امروز منتشر شود. اما نگرانی درمورد بخش بانک‌داری آمریکا به‌دنبال مشکلات به‌وجودآمده برای بانک فرست ریپابلیک تا حدی از قیمت طلا حمایت کرده‌است. با وجود این‌که بالا رفتن نرخ بهره به ضرر طلاست، اما می‌تواند تا حدی به نفع این فلز گران‌بها هم عمل کند، چون احتمال یک بحران بانکی دیگر را افزایش می‌دهد.

قیمت طلا در اوج بحران بانکی در اواسط آوریل تا ۲۰۴۸ دلار و ۷۱ سنت بالا رفت. قیمت نقره امروز با ۰.۰۴ درصد افزایش به ۲۵ دلار و ۲۲ سنت رسید و پلاتین با ۰.۱۲ درصد کاهش ۱۰۸۲ دلار و ۷۱ سنت معامله می‌شود

انتهای پیام/

نظرات

پربازدید ترین اخبار