|

وزیر نفت:بیشترین رقم صادرات نفت بعد از تحریم رقم خورد

وزیر نفت:بیشترین رقم صادرات نفت بعد از تحریم رقم خورد

وزیر نفت از افزایش صادرات نفت ایران خبر داد و گفت: صادرات نفت نسبت به سال ۱۴۰۰ به میزان ۸۳ میلیون بشکه افزایش یافته است.

به گزارش مملکت ما ،جواد اوجی، وزیر نفت در آئین رونمایی از «گواهی سپرده نفت خام» گفت: در آستانه ملی شدن صنعت نفت شاهد این اتفاق بزرگ در صنعت نفت هستیم که این موضوع را تبریک میگویم.

این عضو کابینه دولت گفت: تمام ایراد و معایبی که در طرح‌های گذشته وجود داشت برطرف شده است تا این طرح با کمترین ایراد رونمایی شود.

وی ادامه داد: در اوایل تحریم‌هایی که از سوی آمریکا وضع شده بود ماه‌هایی وجود داشت که صادرات نفت ایران نزدیک به صفر رسیده بود اما با تلاش‌هایی که در دولت سیزدهم صورت گرفت و اهتمام ویژه ای که داشتیم بالاترین رقم صادرات نفت را از سال ۹۷ تا کنون به ثبت رساندیم به طوریکه در در ۱۱ ماهه سال جاری بالغ بر ۱۴ میلیارد دلار درآمد ارزی داشتیم.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه در بحث فروش نفت توانستیم ۱۹۰ میلیون بشکه نفت بیشتر سال ۹۹ و ۸۳ میلیون بشکه بیشتر از سال ۱۴۰۰ بفروشیم ادامه داد: درآمد حاصل از فروش نفت به طور کامل وصول شده است.

اوجی با اشاره به افتتاح فاز ۱۴ پارس جنوبی گفت: خوشبختانه صادرات میعانات گازی ایران نیز ۱۵ درصد افزایش داشته است که با احداث فاز ۱۴ پارس جنوبی امکان صادرات یک‌میلیون معاینات گازی را خواهیم داشت.

به گفته وزیر نفت نزدیک به ۱۴ هزار میلیارد دلار در سامانه نیما به ثبت رسیده است.

وی ادامه داد: شیرین سازی گازهای فاز دو و سه از دیگر اقدامات مثبتی بود که در دولت سیزدهم انجام شد که با توجه به روند قیمت نفت هیچ خریداری متضرر نخواهد شد.

اوجی خاطر نشان کرد: جمع آوری نقدینگی ارزی و ریالی نیز از اقدامات مثبتی است که انجام خواهد شد تا به توسعه صنعت نفت کشور کمک کند که این مسأله می‌تواند ابزار شفافیت و تنوع بخشی در فروش نفت باشد.

انتهای پیام/

نظرات