|

پیش بینی برداشت ۳۵۰۰ تن گردو در استان قزوین

پیش بینی برداشت 3500 تن گردو در استان قزوین

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: عملیات برداشت محصول گردو از سطح ۵ هزار و ۷۸۴ هکتار از باغات این استان آغاز شده است.

به گزارش مملکت ما ، به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، محمد پیله‌فروش با اشاره به آغاز برداشت گردو از ۵۷۰۰ هکتار از باغات استان قزوین، اظهار کرد: پیش‌بینی ‌می‌شود با توجه به خسارت سرمازدگی بهاره این محصول و کاهش عملکرد، حدود ۳۵۰۰ تن گردو از این باغات برداشت ‌شود.

وی ادامه داد: استان قزوین دارای ۶ هزار و ۱۲۹ هکتار باغ گردوی بارور و غیربارور است که از این میزان ۵ هزار و ۷۸۴ هکتار بارور و ۳۴۵ هکتار غیربارور است. طبق برآوردهای انجام شده؛ متوسط عملکرد این محصول در باغات بارور استان در سال جاری حدود ۱.۳ تن محصول در هر هکتار خواهد بود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با اشاره به اینکه مهمترین مناطق پرورش گردو در استان شامل ضیاآباد، الموت، البرز، فارسجین، بوئین زهرا و آوج است، خاطرنشان کرد: بخش ضیاآباد با سطح زیرکشت حدود ۵۰۰ هکتار باغ گردو، یکی از قطب‌های متمرکز و ژنوتیپ‌های برتر این محصول در کشور محسوب می‌شود.

وی به اقدامات انجام شده در راستای حمایت از باغداران گردو اشاره کرد و گفت: در راستای اصلاح باغات گردوی نامرغوب در سال زراعی جاری نیز مانند سنوات قبل ضمن آموزش باغداران با هدف آشنایی با روش‌های پیوند، عملیات اصلاح درختان به روش سرشاخه کاری با کمک پیمانکاران مجرب و استفاده از ارقام‌ تجاری جدید و مقاوم به سرمای بهاره پیوند زده شد.

پیله فروش همچنین با تأکید بر ضرورت بیمه شدن محصولات باغی و برای جلوگیری از ضرر و زیان کشاورزان، بیان کرد: خسارات ایجاد شده توسط عوامل قهری در صورت بیمه نبودن باغات قطعاً اثرات منفی بر روند زندگی باغداران می‌گذارد بنابراین به باغداران و همچنین سایر کشاورزان توصیه می‌شود نسبت به بیمه محصولات کشاورزی خود اقدام کنند.

انتهای پیام/

نظرات

پربازدید ترین اخبار