|

چین رتبه اول اقتصاد در جهان شد

چین رتبه اول اقتصاد در جهان شد

چین سهم بیش از ۳۰ درصدی در رشد اقتصادی جهان دارد.

به گزارش مملکت ما ، بیزنس نوشت: گزارش اخیر اداره ملی آمار چین نشان می‌دهد که میانگین سهم چین در رشد اقتصادی جهانی در دوره ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۱ از ۳۰ درصد فراتر رفته و در رتبه اول در سراسر جهان قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، مجموع اقتصاد چین تنها در سال ۲۰۲۱، به میزان ۱۸.۵ درصد از کل اقتصاد جهان است که دومین رتبه بزرگ در جهان و ۷.۲ درصد نسبت به سال ۲۰۱۲ بیشتر است.

تولید ناخالص داخلی چین از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۱ با متوسط ​​نرخ رشد سالانه ۶.۶ درصد افزایش یافته که بالاتر از نرخ رشد ۲.۶ درصدی برای اقتصاد جهانی و ۳.۷ درصدی برای اقتصادهای در حال توسعه است.

تولید ناخالص داخلی سرانه این کشور در سال گذشته به ۸۰ هزار و ۹۷۶ یوان (حدود ۱۱هزار و ۶۸۴ دلار آمریکا) رسید که پس از کسر عامل قیمت، ۶۹.۷ درصد نسبت به سال ۲۰۱۲ افزایش یافت.

این گزارش پیشرفت چین را در ارتقای توسعه مبتنی بر نوآوری در ۱۰ سال گذشته برجسته کرد. طبق گزارش سازمان جهانی مالکیت فکری، این کشور در شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱ به رتبه دوازدهم از ۳۴ در سال ۲۰۱۲ رسید.

در دهه گذشته، چین ساختار اقتصادی بهتر و رشد هماهنگ‌تری ثبت کرده زیرا هزینه مصرف نهایی خانوار ۶۵.۴ درصد در توسعه اقتصادی ۲۰۲۱ نقش داشته است و نسبت به سال ۲۰۱۲ به میزان ۱۰ واحد درصد افزایش داشته و ارزش افزوده بخش تولید در مدت مشابه ۷۴.۳ درصد افزایش یافته است.

در بخش توسعه سبز، مساحت احداث جنگل چین از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۱ به ۵۹.۴۴ میلیون هکتار رسیده است.

این گزارش همچنین نشان داد که ارزش کل تجارت کالا و خدمات چین در سال ۲۰۲۱ به ۶.۹ تریلیون دلار آمریکا رسید و همچنان در رتبه اول جهانی قرار دارد.

چین با هدف دستیابی به دستاوردهایی که به نفع همه باشد، رشد فراگیرتری را دنبال کرده است. از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰، چین ۹۸.۹۹ میلیون نفر از ساکنان روستایی را که زیر خط فقر زندگی می‌کردند را از فقر خارج کرده است.

انتهای پیام/

نظرات

پربازدید ترین اخبار