|

کشف ذخیره یک میلیون تنی عناصر خاکی کمیاب در اروپا

کشف ذخیره یک میلیون تنی عناصر خاکی کمیاب در اروپا

شرکتی سوئدی بزرگترین ذخایر عناصر خاکی کمیاب در اروپا را کشف کرد.

به گزارش مملکت ما و به نقل از یورونیوز، شرکت معدنی دولتی ال‌کاب (LKAB) سوئد اعلام کرد که بیش از یک میلیون تن عناصر خاکی کمیاب را در منطقه‌ای در شمال این کشور شناسایی کرده که بزرگترین ذخایر شناخته شده در اروپا است.

عناصر خاکی کمیاب برای بسیاری از فرایندهای تولید «های‌تک» ضروری است و در وسایل نقلیه الکتریکی، توربین‌های بادی، لوازم الکترونیکی قابل حمل، میکروفن و اسپیکرها استفاده می‌شوند.

جان موستروم، مدیرعامل ال‌کاب در بیانیه‌ای گفت: «این خبر خوبی است، نه تنها برای ال‌کاب، منطقه و مردم سوئد، بلکه برای اروپا و وضعیت اقلیمی.»

او ادامه داد: «این کشف می‌تواند به یک پایه اساسی و مهم برای تولید مواد خام ضروری تبدیل شود که برای فعال کردن گذار سبز کاملا حیاتی است.»

عناصر خاکی کمیاب در حال حاضر در اروپا استخراج نمی‌شود و این منطقه به واردات از کشورهای دیگر وابسته است، این در حالی است که انتظار می‌رود تقاضا در سال‌های آینده به دلیل افزایش خودروهای الکتریکی و انرژی تجدیدپذیر افزایش یابد.

«ابا بوش»، وزیر انرژی،‌ تجارت و صنعت سوئد در این بیانیه گفت: «برق رسانی، خودکفایی اتحادیه اروپا از روسیه و چین از این معدن آغاز خواهد شد.»

سوئد در حال حاضر ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد و کشوری است که به عنوان بخش کلیدی استراتژی اتحادیه اروپا برای خودکفایی در موادمعدنی در نظر گرفته می‌شود.

کمیسیون اروپا، عناصر خاکی کمیاب را یکی از حیاتی‌ترین منابع برای این منطقه می‌داند. اکثریت قریب به اتفاق عناصر خاکی کمیاب از چین استخراج می‌شود. البته که راه استخراج این معدن در سوئد هم طولانی است.

ال‌کاب گفته قصد دارد درخواستی برای امتیاز بهره‌برداری در سال ۲۰۲۳ ارائه دهد، اما حداقل ۱۰ تا ۱۵ سال طول خواهد کشید تا بتواند به طور بالقوه استخراج و ارسال به بازار را آغاز کند.

فرایند تصویب معادن جدید در این کشور شمال اروپا طولانی و سخت است، زیرا این قبیل عملیات اغلب ریسک تاثیر بر منابع آب و تنوع زیستی در مناطقی که در آن واقع شده‌اند را افزایش می‌دهد.

علاوه بر این، اریک جانسون، زمین‌شناس ارشد در گروه منابع معدنی سازمان زمین شناسی سوئد گفت: «اروپا در حال حاضر فاقد ظرفیت کامل برای پردازش عناصر خاکی کمیاب و تولید محصولات واسطه‌ای است.»

در حالی که گمان می‌رود این کشف، بزرگترین در اروپا باشد، اما در مقیاس جهانی کوچک است و کمتر از یک درصد از ۱۲۰ میلیون تن برآورد شده در سراسر جهان است که سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده تخمین عنوان کرده است.

سال ۲۰۲۳، کمیسیون اروپا اعلام کرد که ۹۸ درصد از عناصر خاکی کمیاب مورد استفاده در اتحادیه اروپا از چین وارد می‌شود. اتفاقی که بروکسل را بر آن داشت تا از کشورهای عضو بخواهد ظرفیت‌های استخراج خود را توسعه دهند.

انتهای پیام/

نظرات